פרשת בשלח

נכתב על ידי רונן שמואל הלוי

יג,יז וַיְהִי, בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת-הָעָם, וְלֹא-נָחָם אֱלֹהִים דֶּרֶךְ אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, כִּי קָרוֹב הוּא: כִּי אָמַר אֱלֹהִים, פֶּן-יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה--וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה.

פרעה מגרש את עם ישראל , בדיוק כמו שהבטיח הקב"ה יש שמספרים כי פרעה היה בכור וכשראה כשכל הבכורים מתים רץ למשה כדי שיציל אותו ומשה אמר לו אם אתה רוצה להינצל אז תגרש את היהודים.

ופרעה מיד מגרש אותם מארצו .

אבל יש בפרשה הזו עומק גדול מבחינת השלכתו על כל הזמנים , פרעה שנחשב לשונא דת,אנטי דת,מתכחש לקב"ה הוא בעצם מבשר לנו על שונאי הדת שבימינו , הם עשירים , הם מצליחים , הם מולכים והם משעבדים את כל המאמינים שברגע קל של התבוללות  או מספיק של התרחקות קלה מהדת ,אותו פרעה או לפחות מה שהוא מסמל את האנטי דת ואהבת הכסף,חומר ועושר, פשוט משעבד את המסכנים שהתרחקו במעט .

אותו "פרעה" ובזמננו אתאיסט משעבד אותם ומרחיק אותם לאט לאט מהדת וזורע בהם שערי טומאה.

את מי אותו אתאיסט לא מצליח לשעבד ? את אותו שבט לוי במצרים שמהווה סימן לקנאות עבור הקב"ה .

"ד וִידַעְתֶּם--כִּי שִׁלַּחְתִּי אֲלֵיכֶם, אֵת הַמִּצְוָה הַזֹּאת: לִהְיוֹת בְּרִיתִי אֶת-לֵוִי, אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת. ה בְּרִיתִי הָיְתָה אִתּוֹ, הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם, וָאֶתְּנֵם-לוֹ מוֹרָא, וַיִּירָאֵנִי; וּמִפְּנֵי שְׁמִי, נִחַת הוּא. ו תּוֹרַת אֱמֶת הָיְתָה בְּפִיהוּ, וְעַוְלָה לֹא-נִמְצָא בִשְׂפָתָיו; בְּשָׁלוֹם וּבְמִישׁוֹר הָלַךְ אִתִּי, וְרַבִּים הֵשִׁיב מֵעָו‍ֹן." 

אותו לוי שהלך והחזיר את דינה בתו של יעקב שנאנסה ע"י שכם בן חמור , אותו שבט לוי שהמשיך לשמור את החוקים של התורה גם במצרים כשכולם התבוללו והתרחקו אט אט ולכן שועבדו.

זה נכון שהקב"ה בישר לאברהם על שיעבוד מצרים אך כולנו יודעים על המשפט הידוע "אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה"

זהו בדיוק לבני ישראל היו כמה הזדמנויות לשנות את מזלם אך בחרו לשמוע ליצר הרע אותו הנחש שפיתה את חווה מפתה אותנו בכל רגע ורגע להתרחק מהקב"ה ולתת כוח לאתאיזם לשעבד אותנו.

איך כל זה קשור לפרשה שלנו שמתחילה  " וַיְהִי, בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת-הָעָם, וְלֹא-נָחָם אֱלֹהִים דֶּרֶךְ אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, כִּי קָרוֹב הוּא: כִּי אָמַר אֱלֹהִים, פֶּן-יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה--וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה."

 ובכן כאן מסופר על הגאולה שלנו , כאשר אנחנו מחליטים לשמוע לקב"ה ולהיות חלק מהצוות של הקב"ה  (לעשות מצוות)

הקב"ה עושה את זה בגדול , אם אנחנו רק מבקשים,קוראים אליו ,זועקים לעזרה.

הקב"ה שומע אותנו ומעניש את אותו אתאיסט שמשעבד אותנו עד שאותו אתאיסט מניח לנו וגם אז הקב"ה לא לוקח אותנו בדרך קצרה "כי קרוב הוא" כי החוזר אינו מוכן עדיין ואם יתעמק בקבלה ובתורת הסוד יש חשש שיתעוררו שאלות "בראותם מלחמה" אותם מחלוקות אותם פרשנויות עלולות להרחיק את החוזר מהתורה כי "המלחמה" הזו קצת קשה עבורו ולכן עלול לשוב מצרימה , לשעבוד תחת האתאיזם .

הקב"ה מעביר את העם , את השב אליו בדרך ארוכה ובטוחה כי שם אפשר להבין הכל , מתחילים מתפילין,שבתות,חגים,פרשת השבוע ולאט לאט מתקדמים אל הגאולה השלמה .

 

בית המקדש.

יהי רצון שנזכה כולנו היום לגאולה שלמה .

 

Friday the 12th. PointLink. מתנה טובה יש לי בבית גנזי ברצוני ליתנה וישראל לך והודיעם