פרשת וירא

נכתב על ידי רונן שמואל הלוי

 וַיִּקַּח חֶמְאָה וְחָלָב, וּבֶן-הַבָּקָר אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיִּתֵּן, לִפְנֵיהֶם" אברהם מגיש למלאכים חלב ובשר יחד, מדוע???

 

בפרשת וירא מסופר על אברהם לאחר הברית מילה .

אברהם יושב בפתח האורה ומחכה לאורחים כדי לעשות חסד. "וְהוּא יֹשֵׁב פֶּתַח-הָאֹהֶל, כְּחֹם הַיּוֹם."

הקב"ה דאג ליום חם כדי שאברהם יוכל לנוח אך אברהם חייב לעשות חסד.

הקב"ה מתגלה לאברהם " וַיֵּרָא אֵלָיו יְהוָה, בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא; " 

 אברהם פתאום רואה מה שלא ראה קודם הוא רואה שלושה אנשים , אורחים פוטנציאלים וכמו כלך שומר מצוות ראה מצווה ומיד רץ לעשות. "ב וַיִּשָּׂא עֵינָיו, וַיַּרְא, וְהִנֵּה שְׁלֹשָׁה אֲנָשִׁים, נִצָּבִים עָלָיו; וַיַּרְא, וַיָּרָץ לִקְרָאתָם מִפֶּתַח הָאֹהֶל,"

 אברהם לא שוכח את הקב"ה שעכשיו איתו, משתחווה  ואומר "וַיִּשְׁתַּחוּ, אָרְצָה.  גוַיֹּאמַר:  אֲדֹנָי, אִם-נָא מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ--אַל-נָא תַעֲבֹר, מֵעַל עַבְדֶּךָ" במילים אחרות אל תלך תישאר איתי .

אברהם כולו בקדושה לאחר הברית, כולו אנרגיות ,הקב"ה איתו והוא מציע לאורחים לשבת מתחת לעץ מביא להם מים לרחוץ רגליים , עדיין לא בטוח על טיבם."ד יֻקַּח-נָא מְעַט-מַיִם, וְרַחֲצוּ רַגְלֵיכֶם; וְהִשָּׁעֲנוּ, תַּחַת הָעֵץ"

אברהם מסתכל עליהם תחת האילן ומבין שהם לא בני אדם וזאת אנחנו רואים לפי המשפט  "וְסַעֲדוּ לִבְּכֶם" ידוע שהלב בתורה זה הכינוי לייצר כשאנחנו אומרים בקריאת שמע " בְּכָל לְבָבְךָ" מדובר על בכל יצרך יצר הטוב ויצר הרע ואילו למלאכים יש רק יצר אחד או טוב או רע .

אברהם מקבל החלטה , בוא נבדוק את המלאכים האם טובים או לא ומגיש להם חלב ובשר יחד ,  וַיִּקַּח חֶמְאָה וְחָלָב, וּבֶן-הַבָּקָר אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיִּתֵּן, לִפְנֵיהֶם"

אברהם עומד לפניהם ומחכה שיאכלו כדי לבדוק את טיבם "וְהוּא-עֹמֵד עֲלֵיהֶם תַּחַת הָעֵץ, וַיֹּאכֵלוּ."

 פרוש אחר שקראתי באתר 

מצד אחד, רבים יחשבו שאברהם באמת לא קיים את כל המצוות מסיבה פשוטה: הוא חי המון שנים לפני מתן תורה, וקיבלנו את המצוות רק על הר סיני על-ידי משה רבינו.

 התלמוד מציג קביעה מעניינת: "קיים אברהם אבינו כל התורה כולה", עוד לפני שהיא ניתנה הוא כבר קיים את כל המצוות קלה כבחמורה.

 

אז אם אברהם אבינו שמר מצוות, כיצד הוא הגיש למלאכים בשר בחלב?

 

ישנם כמה הסברים מעניינים במפרשי התורה.

 

א. את החמאה והחלב הגיש אברהם תוך כדי שהאוכל התבשל, ורק לאחרי שהם סיימו הוא נתן להם את הבשר

 

ב. הוא הגיש להם מבחר מאכלים, כדי שכל אחד יבחר אחד מהם – אך לא שיאכלו את המאכלים החלביים והבשר ביחד

 

ג. במהלך הארוחה השתתפו אנשים נוספים – כמו ענר, אשכול וממרא חבריו של אברהם, שהם לא קיימו מצוות

 

ד. הסבר נוסף ומעניין על-פי הקבלה, נעוץ בסיבת האיסור לאכול בשר וחלב. תורת הנסתר רואה בערבוב בשר וחלב ערבוב בין שתי מידות: מידת החסד ומידת הגבורה. בעולמות רוחניים אין בעיה לערבב בין שתי מידות אלו, אך בעולמנו הפיזי הדבר עלול לגרום לתוצאה שלילית. לפיכך המלאכים, ישויות רוחניות, יכלו לאכול בשר וחלב.

שבת שלום

Monday the 18th. PointLink. מתנה טובה יש לי בבית גנזי ברצוני ליתנה וישראל לך והודיעם